Tradycje weselne

Przywiązanie do tradycji nie jest już tak istotne jak lata temu. Mimo to wciąż się je praktykuje. Często ich korzenie sięgają setek lat wstecz, ale są one modyfikowane i przekształcają się wraz z upływającym czasem. Jakie zwyczaje wciąż towarzyszą polskim weselom?

1) Bramy – czyli tak zwane blokowanie drogi przejazdu parze młodej przez ich znajomych, rodziny lub coraz częściej przypadkowych ludzi. Drogę można blokować wielokrotnie poprzez zastawienie jej wymyślnym pojazdem, przeciągnięcie wstążki, zastawienie ludźmi, kwiatami. Pomysłów jest wiele i są bardzo oryginalne. Para Młoda może wykupić się na wiele sposobów. Najpopularniejsza jest wódka dla osób pełnoletnich oraz słodkości dla młodszych

2) Błogosławieństwo – tradycyjnie do domu Panny Młodej powinien udać się Pan Młody wraz z rodzicami, dziadkami i świadkami. Często temu zdarzeniu towarzyszy orkiestra. Pan Młody wręcza przyszłej żonie bukiet. Następnie parze udzielane jest błogosławieństwo przez rodziców lub dziadków.

3) Deszcz z monet – po ceremonii, gdy para opuszcza kościół następuje „posypywanie” ryżem i monetami o niewielkim nominale. Ryż symbolizuje szczęście w życiu, dostatek, płodność. Monety są zbierane przez małżonków. Uważa się, ze osoba, która zbierze ich więcej będzie sprawować pieczę nad domowym budżetem.

4) Powitanie Młodej Pary chlebem i solą przez rodziców przed salą weselną.

5) Oczepiny – jest to tradycyjne przejście ze stanu panieńskiego w zamężny. Najczęściej o północy Panna Młoda rzuca welon, Pan Młody rzuca muszkę. Osoby, które złapały fanty nazywane są nową parą młodą. Złapanie welonu czy muszki symbolizuje również szybkie zamążpójście. Więcej o zabawach oczepinowych dowiecie się w kolejnym poście.

6) Zabawa do białego rana – wbrew pozorom jest to domena przede wszystkim polskich wesel, które jako jedne z nielicznych trwają całą noc.

7) Tzw. Zbieranie na wózek – czyli płacenie za taniec z Parą Młodą. Wybrana w trakcie oczepin nowa para siada wygodnie z rozłożonym welonem, a goście weselni po kolei płacą drobniejszymi kwotami, aby z parą młodą zatańczyć.

8) Miesiąc z literką „r” w nazwie – dotyczy organizacji ślubu w miesiącu, który ma „r” w nazwie. Jest to tradycja coraz rzadziej stosowana, ale wciąż spotykana. Ceremonia w takim czasie wróży trwałość w związku. Inne daty, które również uważa się za odpowiednie to daty harmonijne, np. 04.04.2004.

9) Tłuczenie kieliszków przy pierwszym toaście przez Parę Młodą – przesąd, który głosi, że należy rozbić kieliszki na drobny mak aby życie małżonków było szczęśliwe.

2 komentarze do “Tradycje weselne

  1. Wydaje mi się, że chociaż tradycja powoli odchodzi w zapomnienie to jednak wiele wymienionych przez Ciebie elementów jest nadal obecnych w polskiej kulturze weselnej. Na moim przyjęciu na pewno niczego z tych rzeczy nie zabraknie :)

    Pozdrawiam :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>