Zespół czy DJ?

Zatrudnienie zespołu lub DJ’a jest jedną z najważniejszych kwestii związanych z oprawą wesela. To właśnie odpowiednia osoba nada charakter uroczystości. To ona będzie odpowiedzialna za poziom zabawy. Kogo wybrać? Czy jest różnica?

Zabawa prowadzona przez zespół różni się od zabawy prowadzonej przez DJ’a.

Zespół będzie dobrym rozwiązaniem wtedy, kiedy chcecie zachować tradycyjną formę wesela. Jeżeli cenicie sobie wstępy na żywo, z instrumentami oraz chcecie zachować prawdziwy biesiadny klimat to tylko kapela podoła temu zadaniu. Istotne jest jednak to, że repertuar zespołu jest ograniczony, a charakter ich pracy nie jest ciągły – po zagraniu kilkunastu utworów artyści potrzebują przerwy.

DJ różni się przede wszystkim tym, że piosenki gra w oryginale. Jego repertuar jest zdecydowanie bogatszy, a my możemy dowolnie go modyfikować. Jako, że muzyka grana jest ze specjalnego sprzętu, nie ma potrzeby robienia częstych przerw. Ze względu na najczęściej jednoosobowy skład zatrudnienie DJ jest znacznie tańsze.

Czym się kierować przy wyborze DJ’a lub zespołu?

a) Nagrania – profesjonaliści posiadają próbki nagrań/demo swoich występów. Często takie próbki umieszczane są na stronach internetowych reklamujących ich usługi. Jeśli takiej opcji nie znajdziecie, poproście o to telefonicznie. Wstępnie pomoże Wam to określić w jakim klimacie odbędzie się przyjęcie oraz czy poziom grania Was satysfakcjonuje.

b) Cennik i polecenia – DJ jest tańszy od zespołu i koszt zatrudnienia profesjonalisty, który nie tylko zagra, ale również poprowadzi imprezę to ok 1700 – 2300 zł. Wśród zespołów konkurencja jest duża i ceny naprawdę zróżnicowane. Dobry i profesjonalny zespół kosztuje od 3500 do 5000 zł. Najbardziej rozchwytywane kapele mogą pobierać nawet powyżej 7000 zł. Cena oczywiście uzależniona jest także od wielkości miasta. Wiadomo, że w Warszawie czy innych większych miastach, ceny będą znacznie wyższe od tych w małych miasteczkach. Wybierając zespół warto kierować się opiniami innych o poziomie jego grania.

c) Rezerwacja – DJ nie jest najpopularniejszą opcją w naszym kraju, jednak rezerwacji należy dokonać nie mniej niż 3 miesiące przed uroczystością. Prawdziwy i dobry zespół kalendarz zapełniony ma nawet na dwa lata do przodu, szczególnie w sezonie letnim. Warto wziąć to pod uwagę.

d) Repertuar – warto zapoznać się z utworami oraz stylem grania zatrudnianych osób. Czy znajdziemy tam swoje ulubione utwory? Czy są piosenki znane i lubiane? Czy mamy wpływ na jego modyfikację?

e) Prowadzenie wesela – każdy profesjonalista powinien mieć przygotowany scenariusz, który wraz z parą młodą można dowolnie modyfikować. W jaki sposób witani są goście? Czy przewidywane są konkursy? Jak wyglądają oczepiny? Jak wygląda interakcja DJ/zespół – goście?

Podsumowując, nie warto oszczędzać na oprawie muzycznej. Z drugiej strony nie należy popadać ze skrajności w skrajność i zatrudniać najdroższy zespół/ DJ’a w okolicy, „bo na pewno są najlepsi”. Cena nie zawsze idzie w parze z jakością. Warto więc rozeznać się odpowiednio wcześniej w ofertach zespołów lub DJ’ów i sukcesywnie zawężać grono poszukiwań. Powodzenia!

Jeden komentarz do “Zespół czy DJ?

  1. Moim zdaniem należy też pytać o takie rzeczy jak, czy członkowie zespołu/DJ piją alkohol na weselu. Byłam kiedyś na przyjęciu, gdzie 2 osoby z zespołu się upiły i zabawa zmierzała w złym kierunku.

    Pozdrawiam i zapraszam do siebie :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>