Wesele tradycyjne

Krok 1: Określenie budżetu

W zależności od tego czy swoje wesele finansujemy sami, czy mamy pomoc w postaci rodziców organizujemy pierwsze spotkanie przedślubne. Jeżeli mamy własny plan na tą uroczystość i nie chcemy pomocy finansowej wystarczy usiąść w wolny wieczór i przedyskutować sprawę z wybrankiem serca. Jeśli jednak decydujemy się na pomoc rodziców organizacja spotkania jest niezbędna. Warto zadbać na nim o miłą atmosferę oraz poruszyć kilka kwestii:

– budżet (Kto i ile może przeznaczyć? W całości finansują wesele rodzice Pani Młodej czy Pana Młodego? Dzielą się po połowie? Czy też się dokładamy?)

– plan uroczystości (Jak wyobrażacie sobie ten dzień? Co jest dla was niezbędne, a z czego możecie zrezygnować? Czy budżet pokryje wszystkie wasze pomysły? Czy rodzice mają jakieś obiekcje? Pamiętajcie, że to wasze wesele i to wy macie się na nim dobrze bawić. Rodzice nie powinni wam narzucać jego formy bez względu czy zobowiązali się je opłacić. Jednak musicie uważać, abyście sami nie przekroczyli budżetu, który rodzice są w stanie wam ofiarować)

– wstępna lista gości i wielkość wesela

– obecność dzieci

– organizacja poprawin

– podział środków (opłaty kościelne, urzędowe, wygląd pary młodej, sala, jedzenie, fotograf itp.)

Krok 2: Wybór miejsca

Jeżeli na pierwszym spotkaniu/wieczornym posiedzeniu udało wam się ustalić wszystkie powyższe kwestie to gratulacje ;-). Zakładamy, że część z organizacją ślubu i wyborem daty jest już załatwiona i skupiamy się na samym weselu. Mamy już określone kryteria i pod nie szukamy sali lub domu weselnego. Warto to zrobić już na rok przed planowaną datą! W większych miastach niestety nawet na rok przed uroczystością ciężko jest znaleźć salę z wybranym terminem.

Kryteria wyszukiwania:

– odległość sali od urzędu/kościoła (zaleca się szukanie sali nie dalej niż 20-30 km od miejsca zawarcia ślubu)

– koszt (koszt wynajęcia samej sali/domu weselnego, koszt na osobę z wyżywieniem, dekoracje itp.)

-wielkość sali

-miejsca noclegowe (czy chcemy zapewnić przyjezdnym gościom nocleg?)

-higiena i wygląd miejsca

– catering (Czy wybrany dom weselny/sala oferuje wyżywienie? Czy obecność kelnerów jest zapewniona? Czy sami musimy ich zatrudnić? Alkohol? Ciasta? Tort?)

Po wstępnej selekcji dzwonimy do wybranych miejsc i sprawdzamy czy wybrany przez nas termin jest wolny.

Krok 3: Podpisujemy umowę

Udało się wybrać miejsce naszego wesela? Termin jest wolny? Teraz umawiamy się na spotkanie gdzie zostaną umówione koszty i wstępna organizacja wesela. Umawiamy się na ostateczne terminy dotyczące zadeklarowania ilości gości obecnych na przyjęciu, wyboru menu itp. Podpisujemy umowę, wpłacamy zaliczkę.

Aby obeszło się bez niespodzianek zachęcamy do zadzwonienia i potwierdzenia się na ok. 3 miesiące przed ślubem. Dotrzymujemy również ostatecznych terminów zgłaszania menu, ilości gości i innych ważnych zagadnień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>